Skip to content

2825 Allen Ave

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block4603
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
41%
Improvement Value:$29,500
59%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+3.2%
2024$10,835+6.2%
2023$10,205+2.0%
2022$10,001+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 5930, Page 519Recorded11/20/2012

Property Sale

Sale
$167,250
DeedBook 4455, Page 241

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3435, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1963