Skip to content

2346 Springfield AveUnion, NJ 07083

Built 1927

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 1, 2015

Property Information

Block4707
Lot14.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
32%
Improvement Value:$20,900
68%
Total Assessment$30,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,884+3.1%
2024$6,674+6.2%
2023$6,286+2.0%
2022$6,161+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 6088, Page 280Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5412, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1927