Skip to content

20 Bertha AveVauxhall, NJ 07088

Built 1999

Last Sale Price
$25,702
Last Sale Date
Dec 2, 2017

Property Information

Block4707
Lot4.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
16%
Improvement Value:$35,900
84%
Total Assessment$42,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+3.2%
2024$9,231+6.2%
2023$8,694+2.0%
2022$8,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,702

From:

To:

DeedBook 6237, Page 225NU CodeUndivided interest (8)Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4874, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1999