Skip to content

830 Valley St

Vauxhall, NJ 07088

Built 1921

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Feb 16, 2011

Property Information

Block4808
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
40%
Improvement Value:$13,000
60%
Total Assessment$21,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,873+3.2%
2024$4,724+6.2%
2023$4,449+2.0%
2022$4,360+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

DeedBook 5853, Page 129NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/23/2011

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 5568, Page 161

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 3443, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1921