Skip to content

812 Valley St

Vauxhall, NJ 07088

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block4809
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
46%
Improvement Value:$15,700
54%
Total Assessment$29,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,549+3.1%
2024$6,349+6.2%
2023$5,980+2.0%
2022$5,861+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 6410, Page 2719Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910