Skip to content

18 May Terr

Vauxhall, NJ 07088

Built 1956

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block4814
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
35%
Improvement Value:$27,500
65%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499+3.1%
2024$9,209+6.2%
2023$8,674+2.0%
2022$8,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,341DeedBook 6319, Page 2109NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 6275, Page 477Recorded7/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956