Skip to content

344 Marion St

Union, NJ 07083

Built 1933

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block4914
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
44%
Improvement Value:$16,400
56%
Total Assessment$29,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+3.1%
2024$6,327+6.2%
2023$5,959+2.0%
2022$5,841+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 6437, Page 2523Recorded11/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1933