Skip to content

1225 Commerce Ave

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Sep 9, 1994

Property Information

Block5011
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBV2SBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
29%
Improvement Value:$50,000
71%
Total Assessment$70,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,802+3.1%
2024$15,320+6.2%
2023$14,429+2.0%
2022$14,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 4154, Page 281

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3493, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1958