Skip to content

1220 Commerce AveUnion, NJ 07083

Built 1999

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block5013
Lot11.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSEMI-ATTACHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
37%
Improvement Value:$26,000
63%
Total Assessment$41,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+3.1%
2024$8,884+6.2%
2023$8,368+2.0%
2022$8,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 6346, Page 2341Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 5026, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1999