Skip to content

1165 Francyne WayUnion, NJ 07083

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block5013
Lot21.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
31%
Improvement Value:$32,900
69%
Total Assessment$47,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+3.1%
2024$10,379+6.2%
2023$9,776+2.0%
2022$9,581+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 6404, Page 2951NU CodeFamily (1)Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5710, Page 37

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5454, Page 307

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5007, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2000