Skip to content

1157 Francyne WayUnion, NJ 07083

Built 1999

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block5013
Lot23.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSEMI-ATTACHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
32%
Improvement Value:$32,600
68%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.1%
2024$10,314+6.2%
2023$9,715+2.0%
2022$9,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5532, Page 870

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 4917, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1999