Skip to content

979 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
May 6, 2011

Property Information

Block501
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
47%
Improvement Value:$23,000
53%
Total Assessment$43,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+3.1%
2024$9,404+6.2%
2023$8,858+2.0%
2022$8,681+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

From: WINTERS, IRENE

To: QUKU, ARTUR & FIGUEROA, GLADYS

DeedBook 5862, Page 343Recorded5/11/2011

Property Built

Built

Year Built: 1929