Skip to content

972 Arnet Ave

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 1988

Property Information

Block501
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
45%
Improvement Value:$19,400
55%
Total Assessment$35,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+3.1%
2024$7,671+6.2%
2023$7,225+2.0%
2022$7,081+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929