Skip to content

936 Arnet Ave

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block501
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
41%
Improvement Value:$28,200
59%
Total Assessment$48,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,773+3.1%
2024$10,444+6.2%
2023$9,837+2.0%
2022$9,641+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

From: PAEZ, SEBASTIAN M & NICOLE M, PAEZ, SEBASTIAN M & NICOLE M

To: NICHOLS, JON - GURD, NATALIE ANN, NICHOLS, JON - GURD, NATALIE ANN

DeedBook 6122, Page 869Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From: MATASSA, JOSEPH & FRANCESCA

To: PAEZ, SEBASTIAN M & NICOLE M

DeedBook 5775, Page 762Recorded8/12/2009

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 5440, Page 601

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4781, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1953