Skip to content

928 Arnet Ave

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2006

Property Information

Block501
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
42%
Improvement Value:$29,500
58%
Total Assessment$51,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+3.1%
2024$11,116+6.2%
2023$10,470+2.0%
2022$10,261+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5511, Page 828

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4684, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1949