Skip to content

858 Colonial Arms Rd

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 10, 2021

Property Information

Block506
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
41%
Improvement Value:$25,900
59%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+3.1%
2024$9,513+6.2%
2023$8,960+2.0%
2022$8,781+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 6422, Page 2220Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 5720, Page 219

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5125, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1959