Skip to content

773 Colonial Arms Rd

Union, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block509
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
42%
Improvement Value:$28,000
58%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.1%
2024$10,509+6.2%
2023$9,898+2.0%
2022$9,701+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6517, Page 2269Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 5407, Page 605

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 4864, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1951