Skip to content

1359 Omara Dr

Union, NJ 07083

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 26, 1991

Property Information

Block5108
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
38%
Improvement Value:$33,300
62%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002+3.1%
2024$11,636+6.2%
2023$10,960+2.0%
2022$10,741+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3742, Page 219

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3402, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1966