Skip to content

2949 Aberdeen Rd

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block5201
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
38%
Improvement Value:$33,100
62%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,935+3.1%
2024$11,571+12.0%
2023$10,327+2.0%
2022$10,121+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5279, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1940