Skip to content

2057 Vauxhall Rd

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block5205
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
46%
Improvement Value:$20,600
54%
Total Assessment$38,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+3.1%
2024$8,278+6.2%
2023$7,796+2.0%
2022$7,641+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From: MARCZAK,JUSTIN T/SUSANA M RIBEIRAO-

To: MALAVE, ELIZABETH

Sq Ft1,458DeedBook 6390, Page 216Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From: MARQUES, MARIA L

To: MARCZAK, JUSTIN T

DeedBook 5783, Page 486Recorded10/1/2009

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4602, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1941