Skip to content

1239 Plane StUnion, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block5206
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
40%
Improvement Value:$23,500
60%
Total Assessment$39,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+3.1%
2024$8,473+6.2%
2023$7,980+2.0%
2022$7,821+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 6440, Page 573Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5385, Page 175

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5307, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1928