Skip to content

2107 Gless Ave

Union, NJ 07083

Built 1937

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jul 14, 1999

Property Information

Block5211
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
38%
Improvement Value:$26,300
62%
Total Assessment$42,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,454+3.1%
2024$9,166+6.2%
2023$8,633+2.0%
2022$8,461+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4844, Page 301

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3625, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1937