Skip to content

2059 Tyler St

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Mar 9, 2000

Property Information

Block5219
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB&F1 1/2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
35%
Improvement Value:$32,000
65%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+3.2%
2024$10,661+6.2%
2023$10,041+2.0%
2022$9,841+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4949, Page 34

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4452, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1930