Skip to content

2182 Balmoral Ave

Union, NJ 07083

Built 1943

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block5221
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
41%
Improvement Value:$29,700
59%
Total Assessment$50,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,243+3.2%
2024$10,900+6.2%
2023$10,266+2.0%
2022$10,061+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 6301, Page 711Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4438, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1943