Skip to content

1590 Hillcrest Terr, N

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block5301
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
41%
Improvement Value:$20,500
59%
Total Assessment$34,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+3.1%
2024$7,476+6.2%
2023$7,041+2.0%
2022$6,901+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 5791, Page 88NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/19/2009

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4260, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1928