Skip to content

1589 Edmund Terr

Union, NJ 07083

Built 1937

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block5305
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB&S 1 1/2 SBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
36%
Improvement Value:$31,300
64%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.1%
2024$10,574+6.2%
2023$9,960+2.0%
2022$9,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From: BURBELLA, JOAN

To: WILLIAMS, DARCHELL

DeedBook 5934, Page 189Recorded12/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 1937