Skip to content

1595 Van Ness TerrUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block5306
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
45%
Improvement Value:$26,200
55%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,594+3.1%
2024$10,271+6.2%
2023$9,674+2.0%
2022$9,481+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

DeedBook 6292, Page 567Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 3462, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1953