Skip to content

2181 Morrison Ave

Somerdale, NJ 08083

Built 1939

Last Sale Price
$309,285
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block5310
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
44%
Improvement Value:$26,100
56%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+3.2%
2024$10,098+6.2%
2023$9,511+2.0%
2022$9,321+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,285
DeedBook 6365, Page 2106

Property Sale

Sale
$309,285

From: MICKELWAITE, JOAN F EXR

To: APOLLO, MARIE

Sq Ft1,458DeedBook 6365, Page 2106NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1939