Skip to content

2038 Pleasant Pkwy

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 17, 1993

Property Information

Block5405
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
47%
Improvement Value:$19,400
53%
Total Assessment$36,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,930+3.2%
2024$7,681+6.4%
2023$7,220-1.4%
2022$7,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4041, Page 56

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3732, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1930