Skip to content

1711 Edward Terr

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block5502
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
38%
Improvement Value:$30,200
62%
Total Assessment$48,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,885+3.1%
2024$10,553+6.2%
2023$9,939+2.0%
2022$9,741+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From: BALD GUYS DO IT BEST LLC

To: PARAMO, GISELA C OCHOA

Sq Ft2,301DeedBook 6513, Page 2194Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$320,000

From: CARREA, PETER & CARREA, STEVEN

To: BALD GUYS DO IT BEST LLC

Sq Ft2,301DeedBook 6500, Page 2571Recorded2/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1959