Skip to content

1720 Wolbert TerrUnion, NJ 07083

Built 1957

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block5503
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
40%
Improvement Value:$30,500
60%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+3.1%
2024$11,095+8.8%
2023$10,199+2.1%
2022$9,991+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 6471, Page 2711NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5378, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1957