Skip to content

1600 Edmund Terr

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block5512
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,079
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
43%
Improvement Value:$29,100
57%
Total Assessment$50,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,377+3.2%
2024$11,030+6.2%
2023$10,388+2.0%
2022$10,181+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From: APPAJOSYULA, S & SREELAKSHMI, APPAJOSYULA, S & SREELAKSHMI

To: YOUNG, DAWN, YOUNG, DAWN

DeedBook 6036, Page 283Recorded12/17/2014

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3469, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1955