Skip to content

2277 Copper Hill DrUnion, NJ 07083

Built 1984

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block5602
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,010
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
33%
Improvement Value:$41,100
67%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,656+3.1%
2024$13,240+6.2%
2023$12,470+2.0%
2022$12,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 6368, Page 2702Recorded5/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1984