Skip to content

1537 Ridgway StUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block5609
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
45%
Improvement Value:$24,600
55%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+3.1%
2024$9,773+6.2%
2023$9,204+2.0%
2022$9,021+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 6472, Page 2309Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$5,100
DeedBook 4961, Page 286

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4608, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1955