Skip to content

115 Hilton Ave

Union, NJ 07083

Built 1943

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block5706
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,300
47%
Improvement Value:$13,700
53%
Total Assessment$26,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+3.1%
2024$5,634+6.2%
2023$5,306+2.0%
2022$5,201+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From: TAYLOR, DARLENE C & NATHANIEL M, TAYLOR, DARLENE C & NATHANIEL M

To: GARRIDO, STEVEN, GARRIDO, STEVEN

DeedBook 6298, Page 436Recorded12/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1943