Skip to content

2539 Gallini DrUnion, NJ 07083

Built 1961

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block5711
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
45%
Improvement Value:$25,800
55%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+3.2%
2024$10,163+6.2%
2023$9,572+2.0%
2022$9,381+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5467, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1961