Skip to content

40 Concord Pl

Union, NJ 07083

Built 1961

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block5806
Lot52
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
29%
Improvement Value:$35,500
71%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+3.2%
2024$10,835+6.2%
2023$10,205+2.0%
2022$10,001+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 6486, Page 2514Recorded10/21/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3511, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1961