Skip to content

727 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2014

Property Information

Block601
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
40%
Improvement Value:$30,600
60%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399+3.1%
2024$11,051+6.2%
2023$10,409+2.0%
2022$10,201+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 5898, Page 881Recorded3/21/2012

Property Built

Built

Year Built: 1948