Skip to content

569 Winchester Ave

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block710
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
35%
Improvement Value:$38,900
65%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,455+3.1%
2024$13,045+6.2%
2023$12,286+2.0%
2022$12,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 6280, Page 809Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4229, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1959