Skip to content

245 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Oct 24, 2015

Property Information

Block801
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
41%
Improvement Value:$25,800
59%
Total Assessment$44,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,834+3.1%
2024$9,534+6.2%
2023$8,980+2.0%
2022$8,801+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

DeedBook 6091, Page 448Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3659, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1938