Skip to content

117 Stanmore Place

Westfield, NJ 07090

Built 1918

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
May 7, 2011

Property Information

Block1001
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,379
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,400
48%
Improvement Value:$545,900
52%
Total Assessment$1,056,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,788+2.1%
2024$23,302+2.0%
2023$22,848+0.2%
2022$22,795+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,900

From: GREGG,MARY HALL & PURDY,THOMAS L

To: HENRY, DAVID & FARRAH

Sq Ft3,379DeedBook 5872, Page 788Recorded8/1/2011

Property Sale

Sale
$637,500

From: ROGUSO, ROBERT A & SUZANNE M

To: PURDY, THOMAS L & MARY HALL GREGG

DeedBook 5076, Page 273Recorded1/22/2001

Property Built

Built

Year Built: 1918