Skip to content

110 Dudley Ave E

Westfield, NJ 07090

Built 1895

Last Sale Price
$948,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block1003
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1895

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,388
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,100
62%
Improvement Value:$365,700
38%
Total Assessment$955,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,525+2.1%
2024$21,085+2.9%
2023$20,481+0.2%
2022$20,434+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$948,000

From:

To:

Sq Ft3,388DeedBook 6399, Page 2591Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4500, Page 9

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 4124, Page 24

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3577, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1895