Skip to content

607 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2007

Property Information

Block1006
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1926

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$690,300
68%
Improvement Value:$331,100
32%
Total Assessment$1,021,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,002+2.1%
2024$22,532+2.0%
2023$22,093+0.2%
2022$22,042+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$940,000

From: LEX, GEORGE B & SARAH R

To: RAO, RAM & BRENDA PERRETTI

Sq Ft3,023DeedBook 5364, Page 510Recorded4/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1926