Skip to content

2 Trails End Court

Westfield, NJ 07090

Built 1999

Last Sale Price
$1,240,000
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block101
Lot4.021
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,531
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$763,900
59%
Improvement Value:$530,500
41%
Total Assessment$1,294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,150+2.1%
2024$28,554+2.0%
2023$27,998+0.2%
2022$27,933+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,240,000

From:

To:

Sq Ft3,531DeedBook 6126, Page 974Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,531DeedBook 5848, Page 978Recorded1/20/2011

Property Built

Built

Year Built: 1999