Skip to content

428 Colonial Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block1106
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,200
72%
Improvement Value:$218,200
28%
Total Assessment$781,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,597+2.1%
2024$17,238+2.0%
2023$16,902+0.2%
2022$16,863+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951