Skip to content

315 Kimball Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1922

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jul 23, 2013

Property Information

Block1113
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1922

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,400
51%
Improvement Value:$465,100
49%
Total Assessment$949,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,383+2.1%
2024$20,946+2.0%
2023$20,538+7.8%
2022$19,059+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From: FISHER,GABRIELLE E&FARMER,ROSEMARY, FISHER,GABRIELLE E&FARMER,ROSEMARY

To: KELNER, SIMON D & SABRINA, KELNER, SIMON D & SABRINA

Sq Ft1,992DeedBook 5965, Page 82Recorded8/5/2013

Property Sale

Sale
$891,750

From: KENNEDY,TIMOTHY J&MAREI T

To: FISHER,GABRIELLE E&FARMER,ROSEMARY

Sq Ft1,992DeedBook 5599, Page 474Recorded8/11/2006

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4150, Page 189

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 3652, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1922