Skip to content

535 Parkview Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Price
$882,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block1203
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,125
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,000
59%
Improvement Value:$348,200
41%
Total Assessment$850,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,147+5.3%
2024$18,188+2.0%
2023$17,834+0.2%
2022$17,793+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$882,000

From: WRIGHT, KARYN & ROBERT, WRIGHT, KARYN & ROBERT

To: MILLER, RUSSELL J & OLIVIA K, MILLER, RUSSELL J & OLIVIA K

Sq Ft3,125DeedBook 6383, Page 2630Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$640,000

From: RYAN, ROBERT D & JANE M

To: WRIGHT, KARYN & ROBERT

Sq Ft2,048DeedBook 5390, Page 966

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3326, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1928