Skip to content

745 Oak Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1927

Last Sale Date
Sep 14, 1990

Property Information

Block1301
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1927

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,824
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,400
60%
Improvement Value:$326,000
40%
Total Assessment$822,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,520+2.1%
2024$18,142+2.0%
2023$17,789+0.2%
2022$17,747+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3667, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1927