Skip to content

564 Sherwood Parkway

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$831,000
Last Sale Date
Oct 1, 2007

Property Information

Block1304
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class18
Description2S-S-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,500
62%
Improvement Value:$308,200
38%
Total Assessment$810,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,257+2.1%
2024$17,884+3.9%
2023$17,215+0.2%
2022$17,176+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$831,000

From: FROELICH, JOHN C & SANTINA BOMBACI

To: HEINTZ, JEFFREY P & ELAINE T

Sq Ft2,396DeedBook 5687, Page 613Recorded12/13/2007

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3968, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1925