Skip to content

5 Carol Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$716,000
Last Sale Date
Nov 8, 2011

Property Information

Block2003
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,258
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$637,600
71%
Improvement Value:$264,000
29%
Total Assessment$901,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,304+2.1%
2024$19,889+2.0%
2023$19,502+0.2%
2022$19,457+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$716,000

From: VAUGHAN,MICHAEL & LORRAINE

To: KESSLER, ALISON B

Sq Ft5,258DeedBook 5884, Page 856Recorded11/15/2011

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4090, Page 74

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3615, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1959